Saulėtoji Rodo sala

Ar žinojote, kad Graikijai priklausanti Rodo sala yra oficialiai pripažinta saulėčiausia Europos vieta. Teigiama, kad šioje saloje saulė šviečia net 300 dienų per metus! Ši sala žymi vienu iš septynių pasaulio stebuklų – Rodo kolosu. (Rodo kolosas – milžiniška graikų Saulės dievo Helijo skulptūra, stovėjusi Rodo saloje III a. pr. m. e.).

Marijampolės šv. Cecilijos gimnazijos mokytojų (anglų k. mokytoja Inga Jočionienė, vokiečių k. mokytoja Ina Urbonienė) ir mokinių (Melita Bagdonaitė, 8b kl., Rokas Liaukus, 8a kl., Aura Montvilaitė, 8a kl., Gytis Žardeckas, 8a kl.) grupė, dalyvaujanti erasmus+ KA3 “Magic in the classroom with augmented reality” projekte, spalio 1 – 7 dienomis svečiavosi Graikijoje, „7th Junior High School“ Rode. Čia susirinko nariai iš šių projekte dalyvaujančių partnerių – šalių: Latvijos, Lietuvos, Kroatijos, Portugalijos bei Turkijos.

Savaitę trukusiuose užsiėmimuose diskutavome apie svarbiausias Europos Sąjungos vertybes (pagarba žmogaus orumui, žmogaus teisės, laisvė, demokratija, lygybė ir teisingumas), rengėme pristatymus, kuriuose atsispindėjo šių vertybių svarba gimtajai šaliai (darbas planšetiniais kompiuteriais ir išmaniaisiais telefonais, naudojantis kompiuterinėmis programomis Aurasma, Animoto Video Maker ir kt.), vyko inscenizacijos, vykome į ekskursijas.

Kadangi Graikijai aktualus pabėgėlių klausimas, mokyklos šeimininkai paruošė praktinį užsiėmimą „Problemos, su kuriomis susiduria pabėgėliai“. Užsiėmimo metu dalyviai „patyrė“, ką reiškia būti atskirtam nuo šeimos, slaptytis nuo juos persiokančių pareigūnų, ieškoti saugaus prieglobsčio, bendrauti su teisėsauga, siekiant prieglobsčio svetimoje šalyje.

Abejingų nepaliko ir kita įdomi užduotis – „Lobio medžioklė“ (Treasure hunt). Kad gautume nuorodų ir galėtume surastume „lobį“ – antikinę Rodo dviejų drachma monetą (aversas – Helijas, reversas – rožė) – turėjome teisingai atsakyti į mus lydinčios mokytojos Lukijos klausimus. Rinkdami informaciją susipažinome su Rodo senamiesčiu, kuris aptvertas 4 kilometrų ilgio siena bei grioviais. (Senamiestis įtrauktas į Pasaulio paveldo sąrašą kaip vienas gražiausių sienos apjuostų miestų pasaulyje.) Ėjome Riterių gatve, kurios pastatuose prieš daugiau nei penkis šimtus metų gyveno ir meldėsi Maltos ordino kariai, lankėmės „The Kahal Shalom“ žydų sinagogoje, Magistrų rūmuose (tvirtovė tvirtovėje – čia buvo devyniolikos Didžiųjų Magistrų buveinė), centrinėje miesto bibliotekoje, archeologijos muziejuje.

Rodo salos meras Fotis Chatzidiakos projekto dalyviams dėkojo už bendradarbiavimą bei gražią šalių draugystę, linkėjo gerų įspūdžių ir, žinoma, tikėjo, kad tapsime puikiais šios šalies ambasadoriais.

Viena išvykos dienų buvo skirta kelionei į Lindos. Lindos – nuostabaus grožio miestas baltais senais namais, akmenimis grįstais kiemais bei įėjimais. Siauromis gatvelėmis kilome į viršukalnę – Akropolį, kur išlikęs, galima sakyti, visas pastatų kompleksas – pilis, šventyklos, laiptai, kolonų virtinė, gynybinė siena. Žymiausias Akropolio statinys – deivės Atėnės šventykla, esanti ant kalvos, aukščiausiame taške. Nuo kalvos atsiveria įspūdingi vaizdai į jūrą, įlankas, miestą.

Vykdami į ekskursiją į Kalitėjos šaltinius, pakeliui aplankėme Bičių muziejų, Antikos stadiono bei Apolono šventovės griuvėsius. Bičių muziejuje gidė pateikė daug įdomios informacijos apie bites bei jų vertingus produktus: medų, žiedadulkes, vašką, propolį bei bičių pienelį.

Projekto susitikimo pabaigą vainikavo šalių – partnerių pasirodymai, sertifikatų įteikimas.