SEK MUS

Marijampolės šv. Cecilijos gimnazijos komandos vizitas saulėtoje Italijoje Erasmus+ projekte “Europa – mūsų ateitis”

Vasario 8-16 dienomis Šv. Cecilijos gimnazijos Erasmus + projekto dalyvių komanda lankėsi Italijoje, Calabrijos Redžo provincijoje, Rozarno mieste, kur įsikūrusi mokykla I.T.E.R. Piria. Pabėgę nuo lietuviškos žiemos, ryte pabudome šiltoje, saulėtoje ir gėlių žiedais paskendusioje Italijoje, prie skaidriai mėlynos Viduržemio jūros. Kvapą gniaužė mandarinų ir citrinų sodai bei egzotiniai augalai. Ką jau kalbėti apie veidus bučiuojančią saulutę ir pavasariu alsuojantį vėjelį. Apsigyvenome naujuose laikinuose namuose, kur mus pasitiko italų šeimos. Užsimezgė tarptautinės draugystės su nesibaigiančiais pokalbiais ir naujais potyriais.
Projekto dalyvių susitikimas prasidėjo partnerių šalių – Italijos, Rumunijos, Turkijos ir Lietuvos – himnais, virpinančiais mūsų patriotiškas širdis. Mokiniai pristatė savo šalį, papasakojo apie Lietuvą, savo gimtąjį miestą Marijampolę ir mylimą mokyklą. Šalį reprezentavome lietuvių liaudies daina “O kas po mano kiemelį vaikščiojo”. Tą dieną skambėjo itališka muzika, liejosi itališkų dainų žodžiai, o širdyse plazdėjo itališka dvasia. Projekto atidaryme dalyvavo Rosarno savivaldybės atstovai, mokyklos administracija ir projekto koordinatoriai, tarp kurių ir mūsų mokytoja Inga Jočionienė. Jie pasakė inspiruojančias kalbas apie šalių bendrystę, tautų draugystę, ekonominę, edukacinę, sociokultūrinę ir technologinę Europos sąjungos naudą. Tai mūsų pagrindiniai tikslai, kuriuos norime ir siekiame suprasti ir atskleisti projekto ,,Europe is my future” (Europa- mūsų ateitis) metu.
Gilinomės į Europos sąjungos teikiamą ekonominę naudą, klausydamiesi seminarų, paskaitų, aplankydami didžiausią jūrų laivybos uostą Italijoje ir šeštą pagal dydį Viduržemio jūros regione. Čia sužinojome apie šio uosto vykdomą veiklą – jūrų logistiką ir pabėgėlių gelbėjimo operacijas. Ypatinga atrakcija – kelionė po uostą gelbėtojų patruliavimo laiveliais, praplaukiant milžiniškus krovininius laivus ir vartus į Viduržemio jūrą. Nors kelionė prilygo amerikietiškiems kalneliams, puikiai suvokėme, kokį svarbų darbą atlieka šis uostas. Akivaizdu, kad čia Europos sąjunga teikia didelę naudą, skirdama lėšų gilinti vandens dugnui ir krovimo įrangos įsigijimui. Ne kiekvienas gali patekti į šio uosto teritoriją, bet Erasmus+ projektai suteikia daug galimybių, todėl iš arti stebėjome, kaip kranai talpina jūrinius konteinerius į milžiniškus laivus, kurie juos gabena per visą Viduržemio jūros regioną.
Taip pat visą savaitę vyko įvairūs užsiėmimai ir pamokos apie Europos sąjungą ir jos ekonomiką, kur mokiniai daug sužinojo apie Europos sąjungos šalis, saugumą, keliavimą be sienų, prekybą, finansinę paramą, žmogaus teises ir kitus Europos sąjungos piliečiams teikiamus privalumus.
Ir kaipgi be kelionės į saulėtą Sicilijos salą, kuri lyg magnetas traukia istorijos mėgėjus, gamtos mylėtojus ir tikro itališko maisto gerbėjus. Beklaidžiodami Taorminos miesto gatvelėmis, uodėme sicilietiškos picos, rizoto ir bergamoto kvapus, mėgavomės kvapą gniaužiančiais Jonijos jūros krantais ir stūksančio Etnos ugnikalnio didybe. Aplankėme antikinio teatro griuvėsius, apsuptus egzotinių augalų ir nutviekstus pavasarinės saulės spindulių.
Taip pat lankėmės Reggio Calabria savivaldybėje, apsuptoje meno kūrinių ir nuostabiausių freskų. Ypač sužavėjo Reggio Calabria nacionalinis architektūrinis muziejus, kur saugomi eksponatai nuo Senovės Romos ir Bizantijos imperijos laikų. Tarp garsiausių eksponatų galima rasti „Bronza Riace“- dvi dideles, gerai išsilaikiusias bronzines skulptūras- reikšmingiausius radinius Graikijos laikotarpyje. Tokių pasaulyje yra tik keturios ir dvi iš jų saugomos šiame muziejuje.
Ar galėjome likti be sočios itališkos atsisveikinimo vakarienės su itališka pasta, pica, formaggio mozzarella, ricotta, parmigiano, Prosciutto di Parma, itališkais saldumynais ir skambančiomis visų tautų dainomis. Kelionė baigėsi į Viduržemio jūrą besiliejančiais ašarų upeliais. Grįžome pilni gerų įspūdžių ir suvokimo, kad visi esame Europos sąjungos piliečiai ir turime vertinti skirtingų tautų kultūrą bei tradicijas. Vis dar gyvename itališka nuotaika, bet jau nekantriai laukiame susitikimo Lietuvoje, kur mūsų tikslas- atskleisti edukacinę Europos sąjungos naudą.