SEK MUS

Pasaulį pavergusi istorija apie lietuvio drąsą

Yra įvykių, kurie daugelį sujaudina, pakylėja, kurie priverčia mąstyti ir dar kartą patikrinti savo vertybes, įvykių, kurie negali palikti abejingų. Tokį įspūdį paliko G. Žickytės filmas ,,Šuolis”, kurį mūsų gimnazijos mokiniai stebėjo kino teatre ,,Spindulys”.

Filmas ,,Šuolis” – tai unikali istorija apie lietuvių jūreivį Simą Kudirką, 1970-aisiais išdrįsusį peršokti iš sovietinio laivo į JAV pakrančių apsaugos katerį ir paprašyti politinio prieglobsčio. Tai buvo šuolis į laisvę, deja, nesėkmingas. Lietuvis buvo sugrąžintas sovietams, teisiamas ir išsiųstas dešimčiai metų į lagerį. S. Kudirkos istorija, Šaltojo karo metu sukėlusi vieną didžiausių politinių sąmyšių JAV ir Sovietų Sąjungoje, plačiai nuskambėjo pasaulyje. Jungtinėse Amerikos Valstijose lietuvis jūreivis tapo žmogaus laisvių pažeidimo simboliu, kurio likimą aptarinėjo ir sprendė net du JAV prezidentai – Richardas Nixonas ir Geraldas Fordas. Dėl jo išlaisvinimo buvo rengiamos tūkstantinės demonstracijos, mitingai, vaikai laiškus rašė pačiam S. Kudirkai. Ir tik didelio atsitiktinumo dėka S. Kudirkai buvo leista išvykti su šeima į JAV.

Bet dar labiau nustebome tada, kai po filmo į sceną pakilo režisierė G. Žickytė ir pats filmo herojus S. Kudirka. Taip, 2007 metais Simas sugrįžo į Lietuvą. Viename iš filmo kadrų matome Simą liūdnai žvelgiantį į dangoraižius ir sakantį: ,,Tai ne man”. Paklaustas, jeigu galėtų viską pakartoti, ar pasielgtų taip pat, Simas atvirai ir nuoširdžiai prisipažįsta, kad ne, nes per daug skausmo ir kančių turėjo patirti. Džiaugiamės, kad išgirdome ir tokių pasakojimų, kurių nepamatys filmo žiūrovai. Vienas iš jų tai Simo Kudirkos susitikimas po 50 metų su  lemiamą vaidmenį jo gyvenime tada suvaidinusiais amerikiečių laivo kapitonu Ralphu Eustisu ir kapitonu leitenantu Paulu Pakosu. Šio įvykio nė vienas neužmiršo.

Tai istorija apie paprasto, bet labai šviesaus žmogaus gyvenimą. Ir kaip teigia D. Filmanavičiūtė: ,,Privalomą istorijos pamoką iškeisti į ėjimą į ,,Šuolį”. Ir ne tik istorijos…Jį būtina pamatyti visiems.